Amir Taaki Knocks Bitcoin Coinjoin Schemes – nazywa metody „Absolute Garbage“.

17 lipca, znany twórca Dark Wallet i wczesny twórca Bitcoinów, Amir Taaki, skrytykował metody ochrony prywatności Bitcoinów na Twitterze. Taaki twierdził, że koncepcje mieszania UTXO, takie jak Coinjoin, były „absolutnym śmieciem“. Taaki powalił również inne koncepcje, takie jak Mimblewimble i monety koncentrujące się na prywatności, takie jak monero, twierdząc, że akumulatory o zerowej wiedzy będą „anonimowym złotym standardem“ w przyszłości.

Niektóre metody zwiększania prywatności i zatajania transakcji, takie jak Coinjoin, zostały ostatnio skrytykowane przez pierwszego twórcę Bitcoin System, Amira Taakiego. Inżynier oprogramowania stworzył aplikację Dark Wallet z założycielem Defense Distributed Cody’m Wilsonem lata temu, ale zniknęła na jakiś czas.

Ostatnio Taaki powrócił do społeczności kryptońskiej, przynajmniej wokalnie, i od tego czasu poczynił szereg krytycznych uwag. Jego oświadczenie w piątek nie było inne, jak Taaki tweetował o metodach ochrony prywatności bitcoinów i powiedział:

Coinjoin, Coinmix, Coinwhatever – absolutny śmieć (a ja stworzyłem pierwszy Coinjoin [implementacja]). Mimblewimble – ciekawe, ale bezwartościowe dla prywatności. Monero – nieznacznie lepszy, ale nie anonimowy. Lelantus – przyzwoity, ale wciąż ryzykowny. Akumulatory zero-wiedzy – anonimowy złoty standard.

Oprócz wypowiedzi Taaki’ego, dwa dni później Riccardo Spagni z Monero skrytykował projekt Zcash tweetem o tym, że ktoś rzekomo namierza transakcję z-adresową. Osoba ta rzekomo była w stanie prześledzić jego pochodzenie od oryginalnego adresu z-adresu. Założycielka Zcasha Zooko Wilcox-O’Hearn mówiła o krytyce na Twitterze w serii tweetów.

„Ludzie myślą, że należy *sklepić* swój kryptonim w przezroczystym łańcuszku blokowym, takim jak BTC, ETH, lub t-adresy Zcash, a następnie „przenieść go przez“ coś w rodzaju miksera, Tornado, lub Monero, gdy chcesz „anonimizacji“ to – To wstecz,“ Zooko powiedziała.

„Jeśli chcesz zachować prywatność, musisz *zachowac* swój kryptonim w prywatnym kryptosystemie“. Jeśli chcesz zachować prywatność, musisz *zachowac* swoją kryptografię w prywatnym kryptosystemie (np. w basenie osłoniętym Zcash). Wtedy można bezpiecznie *przesunąć* ją przez przezroczysty system“, dodał założyciel Zcash.

Schemat znajdujący się tuż pod metodą „złotego standardu“ Taaki’ego, zwaną Lelantus, jest rozszerzeniem protokołu Zerocoin. Zgodnie z białą księgą, Lelantus „rozszerza oryginalną funkcjonalność Zerocoin do obsługi poufnych transakcji, a jednocześnie znacznie poprawia wydajność protokołu – rozmiary Lelantusa są prawie 17 razy mniejsze w porównaniu do oryginalnych rozmiarów Zerocoin proof“.

Podobnie jak w przypadku Lelantusa, akumulatory o zerowej wiedzy lub akumulatory kryptograficzne są mniej znanymi formami systemów ochrony prywatności. Ekspert ds. bezpieczeństwa i kryptografii Aurélien Nicolas wyjaśnił, jak działają akumulatory zero-wiedzy, w obszernym blogu technicznym na ten temat w styczniu 2018 roku.

„Na pasku narzędzi twórcy kryptografii znajduje się mniej znana technika“, napisał Nicolas. „Akumulator kryptograficzny jest prymitywem o kilku egzotycznych właściwościach, który może być używany do budowania różnych systemów zero-wiedzy.“ Kryptograf również stwierdził:

Możemy myśleć o akumulatorze kryptograficznym jako o super naładowanej funkcji haszu, która działa na zestawach. Zwykła funkcja skrótu, taka jak SHA-3, pobiera pojedynczy komunikat i wysyła skróty o stałej wielkości. Akumulator bierze jednak zestaw wartości i zamienia je w jedną liczbę, również o stałym rozmiarze. W pewnym sensie akumulatory są asymetryczną kryptografią kuzyna drzew Merkle’a i filtrów Blooma.

W wątku Twittera z Amir Taaki, znany adwokat wolności i wideo streamer Naomi Brockwell zapytał inżyniera o Bitcoin Cash metoda mieszania Cashfusion.

„A co z Cashfusion, gdzie wyjścia nie są jednolite?“ Brockwell tweetował.

Taaki nie odpowiedział na pytanie Brockwella, ale Bitcoin ABC’s Amaury Séchet (deadalnix) odpowiedział na pytanie. „Według tej metryki, powiedziałbym śmieci. Jest ona wyraźnie lepsza niż absolutne śmieci, ale nie jest do końca miarą bezwartościowości“ – wytweetował Séchet w odpowiedzi na pytanie Brockwella.

Krytyka Taaki’ego Coinjoin wynika z niedawnego fiaska hakera Twittera i blockchain inwigilacji firmy Elliptic twierdzi, że haker Twitter wykorzystał Wasabi Wallet. Elliptic zauważyć na 17 lipca, że firma podejrzewa ułamek BTC z zeszłotygodniowego oszustwa Twitter został przeniesiony do portfela Wasabi.

Według kryptofinansowego felietonisty Leigh Cuen, współwłaściciela Zksnacks (firmy macierzystej Wasabi Wallet), Bálint Harmat, powiedział dziennikarzowi: „Przejrzeliśmy te adresy. Na razie nie są one związane z Monetami Wasabi.“

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert